הזעת יתר – מתי כדאי לטפל?

כולנו מזיעים, ואפילו לא מעט – ובמיוחד בקיץ הישראלי החם והלח עד מאוד – אבל ישנם בני אדם שהגוף שלהם מדיף כמויות גדולות במיוחד של זיעה. תופעה זו נקראת הזעת יתר, ועפ"י הערכות שונות היא מאפיינת בין אחוז אחד ל-3% מהאוכלוסייה כשבמקרים רבים האדם סובל מההשלכות הבעייתיות של ההזעה המוגברת מבלי לדעת שמדובר בתופעה חריגה ושניתן לפתור אותה.

חשוב להדגיש כי עודפי הזיעה לכשעצמם לא מוגדרים כבעיה רפואית והם לא פוגעים בבריאות האדם שסובל מהזעת יתר. יחד עם זאת למצב שבו כמויות גדולות של זיעה זורמות באזורים שונים של הגוף גם כשאין בכך צורך פיזיולוגי יש בהחלט השפעה שלילית על איכות החיים – ובמקרים אלה כדאי לטפל בבעיה.

איך תדעו אם גם אתם סובלים מהזעת יתר?

לכאורה אדם שנוטפת ממנו זיעה בכמות מרובה גם כשהוא לא בעיצומה של פעילות גופנית אינטנסיבית וגם כשלא חם במיוחד מודע היטב לקיומה של הזעת היתר. מי שנאלץ להחליף בגדים בתדירות גבוהה מאוד, להתקלח כמה וכמה פעמים ביום ולעתים אף מוותר על פעילויות חברתיות עקב החשש שהזיעה שצצה בפנים, בקרקפת, בבתי השחי, בכפות הידיים, בכפות הרגליים, בגב, במפשעות ובעוד אזורים בגוף תגרום למבוכה משמעותית – מבין מן הסתם כי הזיעה פוגעת באיכות החיים שלו. יחד עם זאת כדאי לדעת שמחקר שנערך בארה"ב גילה כי רק כשליש מהסובלים מכל התופעות הנ"ל אכן פונים לטיפול רפואי בבעיה. בחלק מהמקרים המבוכה מעצם העיסוק בהזעת היתר מונעת הגעה לרופא שמצויד בידע ובכלים שמנטרלים את התופעה המתסכלת, ובמקרים אחרים זהו חוסר מודעות לקיומם של פתרונות אפקטיביים להזעה מרובה שגורם לאנשים להמשיך ולסבול.

באילו מקרים כדאי להגיע לרופא מומחה בתחום?

כאמור הזעת יתר אינה בעיה רפואית, אבל בכל מצב שבו ישנה פגיעה משמעותית באיכות החיים כדאי להגיע לרופא מומחה לטיפול בהזעה מרובה. אם גם אתם מחליפים חולצות ושאר בגדים לעתים קרובות, מתמלאים מבוכה בסיטואציות חברתיות עקב כפות ידיים רטובות או כתמי זיעה ענקיים ואפילו מוותרים לעתים על יחסים אינטימיים רק כדי לא להיחשף כשאתם רטובים לגמרי – אין שום סיבה להמשיך לסבול, ובוודאי שלא בעידן הנוכחי שבו ניתן לטפל בהזעת יתר בהצלחה מרשימה.

מירה דריי – טיפול בהזעת יתר באמצעות טכנולוגיה חדשנית

לאחר שמבינים כי אפשר וכדאי לטפל בהזעת יתר, השלב המתבקש הבא הוא מציאת הפתרון היעיל ביותר. בעבר היו נהוגות שיטות כמו הזרקת בוטוקס (שהשפעתה מתפוגגת לאחר מספר חודשים, כך שבעיית הזעת היתר חוזרת) או ניתוח לכריתת בלוטות זיעה באזור מסוים (שכרוך בתופעות לוואי בעייתיות, סיכון מסוים וגם עלול להוביל להזעה מוגברת באזורים אחרים בגוף) – כיום ישנה שיטה מתקדמת הרבה יותר, ללא תופעות לוואי משמעותיות, בלי כאב ועם שינוי דרמטי לטובה שנשמר לאורך זמן רב ובעצם לצמיתות: טיפול במירה דריי.

טיפול בהזעת יתר באמצעות מירה דריי מורכב מ-2 מפגשים בהפרש של שלושה חודשים זה מזה. כל טיפול אורך כשעה בלבד, מתבצע תחת אלחוש מקומי בלבד בבתי השחי והחזרה לשגרה אחריו היא למעשה מידית (פרט לפעילות גופנית שאליה תוכלו לשוב לאחר מספר ימים). הטיפול כולל שיגור גלים אלקטרו-מגנטיים אל בלוטות הזיעה בבתי השחי – גלים בעלי אנרגיית חום שממיסה את בלוטות הזיעה ומובילה להפחתה של כ-80% (!) בכמות הזיעה. במקביל ליצירת גלים אלה, מכשיר המירה דריי (miraDry) מצנן את האזור, ומאחר שהגלים האלקטרו-מגנטיים ממילא מתמקדים בבלוטות הזיעה ולא פוגעים בבלוטות לימפה, תאי שריר וכו', אין כאבים וגם אין תופעות לוואי משמעותיות. התוצאות של טיפול במירה דריי הן קבועות, שכן גוף האדם לא מפתח בלוטות זיעה חדשות במקום אלה שהומסו, כך שהשיפור הניכר באיכות החיים הינו תמידי.

0 תגובות

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *