,

פיסול פנים

המחשבה שהפנים שלנו הן יצירת אמנות אולי נתפשת כמעט מוזרה ברגע הראשון, ואולי יומרנית מאוד, אבל כשמהרהרים בה מעט מבינים שזו דרך טובה להתייחס לאיבר שמהווה את אחד המרכיבים העיקריים בחזות החיצונית שלנו, ועל כן גם בדימוי העצמי. 

העקרונות המרכזיים של פיסול פנים

 

תמונה לפני ואחרי הזרקת בוטוקס - בוצע ע"י ד"ר מוני פרידמן

 

  • התאמה אישית למטופל או המטופלת – כל הפעולות שמבוצעות מותאמות באופן מדויק למאפיינים הספציפיים של הפנים של המטופלים.
  • התייחסות הוליסטית לפנים – על-מנת שטיפול פיסול ייצור את השינוי המבוקש, מוקדשת תשומת לב רבה לתכנון ההליך תוך התייחסות לכל האזורים וההשפעה שלהם זה על זה.
  • רווחים מידיים – ישנן פעולות שמניבות שינוי מהיר, כך שפיסול פנים יוצר רווח מידי.
  • השפעות ארוכות טווח – אחת המטרות המרכזיות של טיפול זה היא לחולל שינויים שיישמרו לפרק זמן ממושך ככל האפשר. יחד עם זאת אי אפשר כמובן לעצור את הזמן, והתהליכים שגורמים למראה המבוגר נמשכים – כך שייתכן צורך בטיפולי רענון לאחר שנה או יותר.

מה כולל פיסול הפנים?

הליך פיסול פנים כולל 4 אלמנטים מרכזיים: טשטוש קמטוטים קמטים, מילוי אזורים שקועים, שיפור מרקם העור והדגשת קווי מסגרת.

טשטוש הקמטים מושג באמצעות הזרקות של חומצה היאלרונית ושל בוטוקס. הבוטוקס מספק מענה אפקטיבי מאוד לקמטים באזור העיניים – בין הגבות, במצח ומצדי העיניים לכיוון הרקות. קמטים אלה נוצרים בגלל פעילות השרירים שמאפשרים הבעות פנים שונות, כך שיש חשיבות רבה למיומנות הרופא שמבצע את הטיפול (כדי שההזרקה תשיג מראה חלק אבל לא תנטרל את היכולת להביע רגשות). החומצה ההיאלרונית מחליקה קמטים וקמטוטים סביב הפה – קמטים אלה הם תוצאה של הפיכת שכבת העור החיצונית לדקה יותר, והחומצה ההיאלרונית ממלאת אותם ובכך מצמצמת את השפעת ההתבגרות על עור הפנים.

גם לצורך מילוי אזורים שקועים נעשה שימוש בחומצה היאלרונית. בפרט ניתן להחזיר ללחיים שקועות את הנפח שאבד להן ולמלא את השקעים שמתחת לעיניים.

שיפור מרקם העור ומיצוק עור הפנים מושגים באמצעים שונים. למעשה גם החומצה ההיאלרונית תורמת לכך, שכן בזכות ההזרקה הגוף מגביר את ייצור הקולגן והאלסטין, שני חלבונים שאחראיים ליצירת רקמות עור חדשות שבאופן טבעי הן מוצקות ומתוחות.

הדגשת קווי המסגרת מחייבת בקיאות רבה ותפישה אסתטית מדויקת, וזאת מפני שלכל בן אדם מבנה פנים. בדרך כלל אצל נשים יעוצבו קווים רכים ועגולים ואצל גברים קו הלסת יהיה קרוב יותר למרובע או משולש, ובכל מקרה חשוב לשמור על הרמוניה ועל האופי הייחודי של האדם כפי שהוא משתקף בפנים.

אופציות נוספות

המרכיבים הנ”ל הם הבסיס של פיסול פנים. במידת הצורך יבצע הרופא פעולות נוספות. נגעי עור למשל ניתן להסיר באמצעות לייזר, הליך הפיסול הוא גם הזדמנות לטשטש צלקות אם ישנן, ועוד אפשרות ליצירת מראה מחמיא במיוחד היא עיצוב האף, גם כן באמצעות חומרי המילוי. 

השינוי המשמעותי לטובה ללא צורך בניתוח הופך את האופציה של פיסול פנים למבוקשת יותר ויותר. מאחר שאחד המרכיבים המרכזיים בהליך הוא התאמה אישית למצב הנוכחי של האזורים השונים בפנים של המטופל/ת, רופא מקצועי לא יכול להתחייב על היקף הטיפולים ועל משך הזמן, אבל באופן כללי מדובר בפעולות שכמעט ולא גורמות לתופעות לוואי ושניתן להשלים בפרק זמן לא ארוך – כך שמושגת תועלת רבה במיוחד במינימום עלות.