הזעה בבית השחי – המדריך מלא

הזעת יתר בבית השחי

בתי השחי, כלומר האזורים שמתחת לכתפיים ושבין הידיים לגו, מכילים מספר רב במיוחד של בלוטות זיעה. בפרט יש בכל בית שחי, החל מגיל ההתבגרות, כמות גדולה של בלוטות אפוקריניות, ובנוסף בתי שחי הינם מקומות גידול אידיאליים לחיידקים בגלל שהם מהווים חלל חם ולח – ועל כן הזעת יתר בבית השחי עלולה לגרום למבוכה עזה, קושי לקחת חלק באינטראקציות חברתיות ולעתים גם הימנעות ממצבים אינטימיים. בעמוד זה תמצאו מידע מפורטת אודות בעיה זו וכן דרכים לפתרונה – כך שתוכלו ליהנות מחיים עם איכות מקסימלית.

מהם המאפיינים הייחודיים של הזעת יתר בבית השחי?

הזעת יתר היא תופעה שעלולה לבוא לידי ביטוי בכמויות גדולות מהרגיל של זיעה במספר אזורים בגוף, ובהם הפנים, כפות הידיים, כפות הרגליים, המפשעות, הגב ועוד. בית השחי הוא כאמור אזור שמועד במיוחד לפורענות – והסיבה העיקרית לכך היא שבלוטות הזיעה שיש בו, בריכוז גבוה מאוד, הן בלוטות זיעה אפוקריניות.

בהקשר זה כדאי לדעת שבגוף האדם שני סוגי בלוטות זיעה – אקריניות ואפוקריניות. בלוטות הזיעה האקריניות נמצאות בכל רחבי העור (לפרט לאיבר המין ולשפתיים) ובפרט בכפות הידיים ובגב העליון.

בלוטות אלה מסלקות פסולת מהגוף וכן מצננות את הגוף ושומרות על טמפרטורה קבועה. הבלוטות האפוקריניות, לעומת זאת, מרוכזות בעיקר בבתי השחי (וגם במפשעות), הן גדולות יותר, מתחילות להתפתח בגיל ההתבגרות (ועל כן הזעת יתר בבית השחי מאפיינת בעיקר בני ובנות 16 ומעלה) – ומה שבעיקר חשוב להבין לגבי סוג זה של בלוטות זיעה הוא שהן מפרישות נוזל כהה וצמיגי יותר מזיעה "רגילה".

מאחר שבית השחי הוא גם בית גידול אופטימלי עבור חיידקים, השילוב בין אותם חיידקים לבין כמויות הזיעה הרבות עלול לגרום לא "רק" לרטיבות, שלכשעצמה מייצרת מבוכה רבה, אלא גם לריח רע. 

מהם הגורמים להזעה מרובה בבית השחי?

פעילות נרחבת מדי של בלוטות זיעה בבתי השחי עלולה להיות תוצאה ממתח נפשי או חרדה – מצבים שגורמים למערכת העצבים הסימפתטית (אותה מערכת שמובילה לתגובה ביחס לאלמנט שנתפש כמאיים, בין אם בריחה ממנו ובין אם מלחמה בו) לפעול בעוצמה רבה ולהפריש יותר זיעה (בנוסף לשינויים פיזיים אחרים).

גורמים אפשריים נפוצים נוספים של הזעת יתר בבתי השחי הם עודף משקל, אלכוהול, עישון, תרופות מסוימות וגם פעילות יתר של בלוטת התריס. חשוב להבחין בין מצב שבו האדם מדיף כמויות גדולות מאוד של זיעה גם כשלא מאוד חם ולח או כשהוא לא בעיצומה של פעילות ספורטיבית אינטנסיבית, לבין תגובה טבעית לטמפרטורות גבוהות, לחות גבוהה או צורך לקרר גוף שנמצא במאמץ משמעותי.

מהו הטיפול הטוב ביותר בהזעת יתר בבית השחי?

חשוב להבין כי אין שום צורך לסבול מההשלכות השליליות הרבות של הזעת יתר בבית השחי – ניתן לפתור בעיה זו, בפשטות יחסית, לטווח הארוך וללא כל כאב או תופעות לוואי משמעותיות.

הטיפול היעיל בהזעה המרובה מאזור זה בגוף מתבצע באמצעות מכשיר מתקדם שנקרא מירה דריי (miraDry). מכשיר זה משגר גלים אלקטרו-מגנטיים אל בלוטות הזיעה האפוקריניות שבבתי השחי, ובזכות אנרגיית החום של הגלים מומסות אותן בלוטות שגורמות להזעת היתר. לפי מחקרים שונים, מושגת הפחתה של 80% (!) בכמות הזיעה המיותרת, ומאחר שהטיפול לא משפיע על בלוטות הזיעה האקריניות, הגוף ממשיך לצנן את עצמו ביעילות כך שהטיפול בטוח לחלוטין. גוף האדם לא מצמיח בלוטות זיעה אפוקריניות חדשות במקום אלא שהומסו, ובהתאם השיפור הדרמטי באיכות החיים הוא למעשה לצמיתות. 

לתיאום פגישת ייעוץ אישית עם ד״ר פרידמן
מלאו פרטיכם ונחזור אליכם

אהבתם? שתפו את החברים