,

טיפול פיזיותרפיה לספורטאים

ספורטאים, ובפרט אלה שעוסקים בפעילות גופנית כזו או אחרת באופן מקצועני, מטילים על הגוף שלהם עומס רב. בהתאם גדל הסיכון לפגיעות שונות – ומאחר שכל פציעה עלולה לגרום לחוסר יכולת לבצע את הפעילות הספורטיבית ולשבש את שגרת האימונים, חשוב מאוד לטפל בכל מצב שכזה באופן מיטבי, ובפרט מומלצת האופציה של פיזיותרפיה.

פיזיותרפיה לספורטאים מומלצת גם כחלק משגרת האימונים, ובמיוחד למקצוענים. פיזיותרפיסטים איכותיים מפחיתים את הסיכון להתרחשות פציעות ספורט במידה משמעותית, ומסייעים לכל ספורטאי לשמור על הנכס היקר לו ביותר, הגוף שלו.

מדוע פיזיותרפיה הינה טיפול יעיל במיוחד לספורטאים?

לפיזיותרפיה קשת רחבה של פתרונות עבור ספורטאים בכל ענפי הספורט הקיימים ולכל סוגי פציעות הספורט. פיזיותרפיסטים מקצועיים ומיומנים נעזרים במגוון מכשירים מתקדמים ובהם למשל גירויים חשמליים או גלי הלם, משלבים במידת הצורך גם הידרותרפיה (כלי אפקטיבי מאין כמותו לטיפול במצוקות רבות) ומבססים את הטיפול על אבחון מדויק לחלוטין שנשען הן על מכשור משוכלל והן על ניסיון רב.

בנוסף כוללת הפיזיותרפיה מגוון טכניקות טיפוליות שמהן נבחרת בכל טיפול ספציפי זו שתניב את התוצאות הטובות ביותר. את חלק מהטכניקות ניתן לתרגל גם בבית, ובהתאם יכולים הספורטאים שנמצאים בתהליך שיקום לבצע אותן באופן יומיומי (או בכל תדירות אחרת שעליה ממליץ הפיזיותרפיסט) – כך שהחזרה מהפציעה תתבצע במהירות הרבה ביותר האפשרית.

עבור אילו פציעות ספורט כדאי לפנות לפיזיותרפיה?

טיפול פיזיותרפיה לספורטאים

טיפול פיזיותרפיה לספורטאים

ישנו מגוון רחב מאוד של פציעות ספורט שעבורן כדאי לפנות לעזרת הפיזיותרפיה. בפרט מומלץ טיפול פיזיותרפיה לספורטאים שסובלים מנקע בקרסול, פגיעה בגידי השרוול המסובב שבכתף, מתיחה של שריר הירך האחורי, שין ספלינט, מתיחה במפשעה או מרפק טניס.

נקע בקרסול

פציעת ספורט נפוצה שהיא תוצאה של תנועה סיבובית חדה של הקרסול, ושבאה לידי ביטוי במתיחה או בקרע של הסיבים של הרצועה שמחברת בין עצמות הקרסול. הטיפול מותאם לחומרת הנקע, ועשוי לכלול חבישות, שיפור טווחי תנועה, תרגילים פסיביים ואקטיביים, הפחתת כאב באמצעים שונים ועוד.

פגיעה בגידי השרוול המסובב

הכתף היא אזור מועד לפורענות עקב חוסר היציבות המובנה של מפרק זה. פגיעה בגידי השרוול המסובב עלולה להיגרם עקב שחיקה מתמשכת או עקב מכה חזקה, ולבוא לידי ביטוי במתיחה או בקרע. פציעה זו אופיינית לשחיינים, מרימי משקולות, טניסים וכדורידנים, ופיזיותרפיה במקרים אלה תכלול קינזיוטייפ, טיפול באולטרסאונד, חיזוק של חגורת הכתפיים באמצעות תרגילים ייעודיים ושיפור טווח התנועה של המפרק.

מתיחה של שריר הירך האחורי

פציעת ספורט שמאפיינת מי שמבצע תנועות חדות ומהירות בעזרת שריר זה – אצנים, כדורגלנים, קופצי משוכות ועוד. לשריר הירך האחורי חלק בפעלויות יומיומיות כמו הליכה, ולכן, בשל היעדר המנוחה, קשה יחסית לשקם אותו. פיזיותרפיה לפציעות ספורט מסוג זה כוללת את הורדת רמת הכאב וכן חיזוקים רלוונטיים לשריר.

שין ספלינט

כאבים בחלק הקדמי של השוק. פיזיותרפיה במקרים אלה כוללת טיפול שמרני להפחתת הדלקת וכן חיזוק של שרירים רלוונטיים.

מתיחה במפשעה

גידים מתוחים באזור המפשעה מאפיינים כדורגלנים, כדורסלנים, כדורידנים וספורטאים בענפים נוספים שיש בהם כדור. המתיחה היא תוצאה של תנועות חוזרות של האגן ושל הירך, והדגש העיקרי של הטיפול הפיזיותרפיסטי הוא על מניעת החמרת המצב כדי לאפשר חזרה הדרגתית לפעילות מלאה.

מרפק טניס

כפי שניתן להבין מהשם, מדובר על פציעה שפוגעת בטניסאים. זוהי דלקת במקום החיבור בין הגידים שבמרפק לעצם, ונדרש מינון מדויק של מנוחה לצד הפעלה של הגידים באופן מושכל.

טיפול פיזיותרפיה לספורטאים – פציעות ספורט

כאמור הפיזיותרפיה היא עולם ומלואו של אפשרויות, כשמתוך הקשת הרחבה של הפתרונות נבחר בכל פעם זה האידיאלי בהתאם לסוג הפציעה ולמאפיינים הספציפיים של הספורטאי/ת. בין האפשרויות: עיסוי רקמות רכות, כירופרקטיקה והידרותרפיה.

עיסוי רקמות רכות

עיסוי רקמות רכות מרגיע שרירים שיש בהם מתח, ממריץ את זרימת הדם באותו אזור בגוף, משחרר חומרים רעילים מהשרירים ומסלק אותם מהגוף וכן מפוגג כאבים – כדי שלגוף יהיה קל יותר להתמודד עם פציעת הספורט.

כירופרקטיקה

ענף בפיזיותרפיה שמתמקד בטיפול בשרירים, במערכת השלד, בגידים וברקמות החיבור. הכירופרקטיקה כוללת הפעלת מניפולציות – מושכלות ומתוכננות היטב, כמובן – על חוליות ועל נקודות אחרות בעמוד השדרה, לרוב באמצעות הידיים, וזאת במטרה לפוגג כאבים (בגב, בחגורת הכתפיים, בשכמות ובעוד מקומות בגוף שמחוברים אל עמוד השדרה במסלולים עצביים). כמו כן כוללת הכירופרקטיקה תרגילים ומתיחות לשיפור היציבה ולמניעת כאבים.

הידרותרפיה

הידרותרפיה היא למעשה פיזיותרפיה שמבוצעת במים. היתרונות הייחודיים של סוג זה של פיזיותרפיה הם האפשרות לבצע תרגילים שכרוכה בהם מידה רבה של מאמץ, כולל כאלה שהמטופלים לא מסוגלים לבצע מחוץ למים – וזאת בזכות העובדה שבמים המשקל של הגוף שלנו קל יותר. בנוסף להארכת טווח התנועה והאפשרות לחזק שרירים שמחוץ למים לא יתחזקו, בסביבה טיפולית זו שורר לחץ הידרוסטטי גבוה יותר מאשר מחוץ למים, ועל כן ישנו שיפור גם בתפקוד מערכת הנשימה (שעלולה להיחלש עקב הפגיעה בשגרת האימונים). עוד יתרון הוא התחושות הנעימות בבריכה הטיפולית, שהופכות את הטיפול כולו לחוויה נינוחה יותר ובהתאם גם אפקטיבית יותר.

1 תגובה

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *